Czy mieszkania z rynku wtórnego przegrają z rynkiem pierwotnym przez MdM?

bhjuRządowy program dopłat do zakupu nieruchomości – Mieszkanie dla Młodych (MdM) – ruszył na początku 2014 roku, natychmiast zyskując spore zainteresowanie. Jak wiadomo, MdM obejmuje jedynie mieszkania i domy z rynku pierwotnego. Wydawać by się mogło, że ograniczenie to sprawi, iż zainteresowanie zakupem mieszkań z rynku wtórnego drastycznie spadnie. Czy jednak rzeczywiście?

Mieszkanie dla Młodych stanowi dla wielu osób szansę na zakup pierwszego własnego mieszkania. 14 stycznia br. opublikowane zostały limity cen za metr kwadratowy dla poszczególnych miast. W Warszawie limit ten jest największy i wynosi 5864,7 złotych. W pozostałych miastach limity są coraz mniejsze, kolejno: Gdańsk – 5682,1 złotych; Poznań – 5604,5 złotych; Łódź – 5031,4 złotych; Kraków – 4894,5 złotych; Wrocław – 4774,0 złotych; Olsztyn – 4730,6 złotych; Katowice – 4695,4 złotych; Kielce – 4537,8 złotych; Bydgoszcz i Toruń – 4439,6 złotych; Szczecin – 4339,5 złotych; Gorzów Wielkopolski i Zielona Góra – 4251,5 złotych; Lublin – 4230,5 złotych; Białystok – 4225,1 złotych; Opole – 4207,0 złotych. Najmniejszy limit ceny za metr kwadratowy przyznano w Rzeszowie – 4105,2 złotych.

Wielu zainteresowanych programem, z niecierpliwością oczekujących na przedstawienie limitów cen, zaskoczyły ich wysokości. W wielu miastach bowiem zakup mieszkania mieszczącego się w progu cenowym ustanowionym dla MdM okazał się bardzo utrudniony. Najczęściej rządowe wsparcie umożliwia bowiem zakup mieszkania na obrzeżach miast, w niezbyt atrakcyjnych lokalizacjach, lub w budynkach, których niskie ceny odbijają się na jakości użytych do budowy materiałów. Ten sam problem dotyczy zakupu domów. Jeżeli osoba, która miałaby skorzystać z programu Mieszkanie dla Młodych chciałaby kupić dom, to niestety jest ograniczona metrażem. Program dopuszcza zakup domu jednorodzinnego o powierzchni do około 100 metrów kwadratowych. Jest to więc kolejny mur nie do przeskoczenia dla osób, które marzą o mieszkaniach w centrach miast, jak i dużych domach jednorodzinnych.
W takiej sytuacji okazuje się, że mieszkania z rynku wtórnego wciąż są atrakcyjne dla wielu osób poszukujących swojego własnego M.

njil

Przede wszystkim zaletą mieszkań używanych jest ich lokalizacja. Mieszkania te znajdują się w budynkach usytuowanych najczęściej w bardzo atrakcyjnych miejscach, a więc w centrach miast, blisko komunikacji miejskiej i parków miejskich. Ponadto w większości przypadków mieszkania z rynku wtórnego są już wykończone (tj. posiadają podstawowe sprzęty AGD, biały montaż w łazience, panele podłogowe, kafelki itp.). w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego natomiast właścicieli czeka najczęściej urządzanie od podstaw, co naraża ich na dodatkowe, bardzo wysokie koszty. Zaletą w tym przypadku jest możliwość dopasowania wszystkiego pod własny gust.

Warto wspomnieć o cenach mieszkań używanych. Są one zazwyczaj tańsze od tych z rynku pierwotnego, gdyż koszt wykończenia tych ostatnich podnosi cenę o 20-21 procent. Ponadto czasami można trafić na prawdziwą okazję cenową, kiedy to na przykład właścicielowi zależy na szybkiej sprzedaży, lub jest on zainteresowany zamianą mieszkania z niewielką dopłatą.

Również deweloperzy nie pozostają jednak bierni w temacie cen. Gdy na stronie programu MdM zaprezentowano limity cen, deweloperzy szybko zorientowali się, że ich mieszkania nie mieszczą się w ów limitach. W odpowiedzi część z nich zdecydowała się więc obniżyć ceny mieszkań. Jak jednak wcześniej wspomniałam, często obniżkom tym towarzyszy obniżenie jakości używanych do budowy materiałów.

Jak widać zarówno mieszkania z rynku pierwotnego, jak i mieszkania z rynku wtórnego mają swoje zalety i wady. Z pewnością pojawienie się nowego programu rządowego, zastępcy Rodziny na swoim, przyczyniło się do zmniejszenia zainteresowania kupujących mieszkaniami używanymi. Niemniej jednak nie można mówić o zepchnięciu mieszkań używanych w cień. W dalszym ciągu zainteresowanie nimi wśród kupujących jest duże.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email