Czym się charakteryzuje wysoki standard części wspólnych budynków?

Od zupełnie przeciętnych, wykonanych z materiałów niskiej jakości i powtarzalnych jeśli chodzi o aranżację części wspólnych, do realizacji powstałych w oparciu o specjalnie przygotowane projekty,

wyróżniających się nie tylko jakością materiałów ale i dbałością o detal, estetyką oraz niepowtarzalnym charakterem – taki jest zakres możliwych realizacji klatek schodowych i powierzchni na zewnątrz budynków, w zależności od standardu inwestycji.

W dobie wysokiej podaży i ostrej konkurencji na rynku firmy deweloperskie rywalizują nie tylko standardem i ceną samych mieszkań, ale również jakością wykończenia klatek schodowych oraz pozostałych części wspólnych na zewnątrz budynków. Wśród klientów rośnie świadomość w tym zakresie.

Na początek należy zaznaczyć, że standard wspólnych powierzchni na polskich nowych osiedlach rośnie. Jeszcze kilkanaście lat temu wyróżnikiem wyższej jakości był np. garaż podziemny. Dziś ma go większość nowych inwestycji, nawet wśród tych najtańszych – mieszczących się w limitach programu MDM. Podobnie ma się rzecz z windami, czy balkonami. Dodatkowe powierzchnie przynależne do mieszkania – takie jak balkon czy taras to dziś cechy typowe budownictwa deweloperskiego.

Generalną zasadą dotyczącą wykończenia części wspólnych jest rosnąca wraz z ceną powierzchnia, większa jakość materiałów i bardziej niepowtarzalny autorski projekt.

Najwyższą jakość w tym zakresie prezentują oczywiście inwestycje apartamentowe. Na polskim rynku możemy wyróżnić dwa podsegmenty najdroższych mieszkań. Są więc apartamenty „popularne” i te najbardziej luksusowe. Najtańsze apartamenty kosztują minimum od 8 – 9 tys. zł, jednak przeciętne ceny wynoszą kilkanaście tysięcy. Z kolei apartamenty luksusowe, w inwestycjach wyróżniających się nie tylko niebagatelną architekturą ale często najbardziej prestiżową lokalizacją i znanym nazwiskiem projektanta, kosztują od 20 tys. zł wzwyż. Liczba takich realizacji jest bardzo mała. Do wąskiej kategorii luksusu zalicza się zazwyczaj kilka góra kilkanaście obiektów na danym rynku.

Wykończenie części wspólnych apartamentów powinno cechować się niebanalną, wyjątkową aranżacją, w oparciu o autorski projekt. W grę wchodzą oczywiście materiały najwyższej klasy (wysokiej jakości drewno, marmur, kamień, ceramika), zaopatrzenie budynku wewnątrz jak i na zewnątrz w detale ozdobne – rzeźby, obrazy itp. Przykładem może być wrocławski wieżowiec Sky Tower, przed którym inwestor postawił 1,5 tonową rzeźbę Salvadora Dali, pt. Profil Czasu. W ramach części wspólnych apartamentów podstawą jest aranżacja przestronnego hallu z recepcją. Obiekty powinny być zaopatrzone w video domofony, oczywiście także w całodobową ochronę monitoring itp. Osiedla apartamentowe nie mogą być małe, stąd duży wachlarz dodatkowych przestrzeni – takich jak ogród zimowy, sala bilardowa, czasem sauna, SPA itp. Najbardziej luksusowe apartamenty zapewniają także usługi typu concierge.

Nieco niższą jakość wykończenia prezentują tzw. mieszkania o podwyższonym standardzie, natomiast najniższą – osiedla w segmencie popularnym. Te ostatnie często cierpią na nudę aranżacyjną klatek schodowych i zewnętrznych przestrzeni. Są one po prostu sztampowe i nie wyróżniają się żadnymi specyficznymi elementami. Wiele do życzenia przedstawia wielkość części wspólnych. Niestety w polskich warunkach deweloperzy mocno oszczędzają na powierzchniach działek pod inwestycje mieszkaniowe, co przekłada się na częstą ciasnotę. Niska jest też jakość materiałów.

Lepszą jakość prezentują osiedla o wyższym standardzie. Tego typu nieruchomości są przeciętnie o 700 – 1500 zł na metrze kwadratowym droższe w stosunku do cen przeciętnych. Powinny one wyróżniać się większą przestrzenią części wspólnych i dodatkowymi funkcjonalnościami typu np. miejsce do grillowania, ogród zimowy itp. Oczywiście standard wykończenia klatek schodowych jest większy – głównie poprzez użycie lepszej jakości materiałów; np. retyfikowanych, mrozoodpornych i antypoślizgowych kafli czy gresów. Czasem pojawiają się materiały naturalne – drewno, kamień. Może pojawić się marmur, granit. Zewnętrzne przestrzenie wspólne są lepiej doświetlone, a osiedla nie cierpią na braki infrastrukturalne. Zdarza się, że drogi buduje sam deweloper. Oczywiście wyższy standard to też większa estetyka – dodatkowe elementy małej architektury na zewnątrz, ale także elementy ozdobne wewnątrz – wyposażenie w charakterystyczne detale – stylowe lampy itp. Na tego typu rzeczy zwraca się szczególnie uwagę w popularnych inwestycjach polegających na remontach zabytkowych kamienic.
Niezależnie jednak od standardu inwestycji – jako kupujący odbierając nasze mieszkania, powinniśmy też koniecznie przyjrzeć się wykończeniu części wspólnych. Co prawda zazwyczaj elementy wspólne stanowią odrębną część odbioru technicznego mieszkania, którą zajmuje się zarząd wspólnoty mieszkaniowej lub całej nieruchomości, jednak nie zwalnia nas to od możliwości składania swoich uwag, zwłaszcza jeśli realizacja jest niezgodna z umową, projektem czy też łamie przepisy w zakresie bezpieczeństwa (np. w przypadku placów zabaw). Jest to w naszym żywotnym interesie, bo między innymi od jakości części wspólnych będzie zależeć przyszła wycena naszego mieszkania.

Na co zwrócić uwagę? Estetyka i jakość materiałów to jedno, ale poważniejsze są wady typu: zawilgocenia piwnic, przecieki spowodowane nieszczelnościami w pokryciu dachowym, szybkie niszczenie elewacji w skutek nieprawidłowo wykonanych opierzeń balkonów czy parapetów zewnętrznych. Naszą uwagę powinna też zwrócić zapadająca się kostka brukowa, psujące się bramy wjazdowe czy domofony oraz zaleganie wody na dojazdach, co może oznaczać nieprawidłowe wykonanie systemu odprowadzania wód opadowych.

Karolina Mydłowska
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email