Jak zaaranżować mieszkanie z wysokim sufitem?

Mieszkania w kamienicach na rynku wtórnym swój wyjątkowy urok zawdzięczają m.in. wysokim sufitom. Tę samą cechę mają nowe mieszkania o wyższym standardzie od deweloperów. Wysoki sufit cieszy się uznaniem klientów. Trzeba jednak wiedzieć co z nim zrobić. Inaczej pozytywny efekt będzie zmarnowany.

O wysokim suficie możemy mówić, kiedy mieszkanie ma przynajmniej 3 metry wysokości. Zgodnie z przepisami minimalna wielkość pomieszczeń mieszkalnych powinna wynosić 2,5 metra, a w przypadku poddasza 2,2. Wartości na poziomie 270 – 280 cm uważa się z reguły za optymalne i średnie.

Wysoki sufit to jedna z zalet – modnych obecnie – mieszkań z rynku wtórnego w kamienicach. Na rynku pierwotnym wyższe sufity mają zazwyczaj mieszkania o wyższym standardzie i apartamenty. Analiza cen na rynku pierwotnym jak i wtórnym potwierdza jednoznacznie, że klienci cenią wysokie sufity. Mieszkania nimi obdarzone uzyskują wyższe wyceny i są poszukiwane.

Wysokie pomieszczenie zyskuje walor przestronności, dodatkowej przestrzeni. Często obdarza się nim pomieszczenia takie, które chcemy wyeksponować, dodać im prestiżu, a więc salony, czy hall w mieszkaniu. Wysoki sufit doskonale sprawdza się w pomieszczeniach dużych.

Trzeba jednak mieć jakiś pomysł na jego aranżację. Inaczej efekt będzie przeciwny. Jeśli zostawimy gołe ściany, pomieszczenie może stracić harmonię, dominować będzie niewykorzystana pustka. W małych pokojach wysoki sufit może dać efekt „windy”.

Coś z nim trzeba zrobić. Potencjalnie najlepsze, ale też najdroższe i najambitniejsze rozwiązanie to antresola. Górne, częściowo otwarte na salon pomieszczenie daje zupełnie nowe doznania optyczne. Pozwala niejako „połączyć” górę z dołem i jednocześnie podkreśla przestrzenność mieszkania, dzięki wysokiemu sufitowi. Należy jednak pamiętać, że antresoli nie da się zaaranżować wszędzie. W zależności od przeznaczenia antresoli jej wysokość będzie różna. Jeśli ma być to dodatkowa powierzchnia tylko do spania, minimalna wysokość wyniesie 1,5 metra. Jeśli zamierzamy na antresoli np. pracować, to przydałoby się dla jako takiej wygody, pomieszczenie miało przynajmniej 2 metry. To z kolei oznacza, że główny pokój powinien być odpowiednio wysoki, przez co rozumiemy przynajmniej 4 metry. Mimo wielu kwestii do rozpatrzenia, aranżacja antresoli pozwoli nam efektywnie wykorzystać wysokie pomieszczenie. Balustrada na górze, a więc częściowo otwarta, częściowo zamknięta przestrzeń doda ciekawego charakteru całemu pomieszczeniu. Dodatkowym elementem do wykorzystania będą również oczywiście schody oraz cześć pokoju pod antresolą.

Jeśli nie rozważamy pomysłu antresoli https://www.intercultural-reflections.de/character-t/index.html , ale chcemy jakoś wykorzystać przestrzeń na górze, mamy do dyspozycji pełen wachlarz możliwości. Można np. zaaranżować regały z książkami, czy innymi gadżetami. Długie pułki pod sufitem, na całej długości ścian, optycznie nieco zmniejszają pomieszczenie, za to wykorzystują przestrzeń i mogą być ładnym elementem ozdobnym.

Inne rozwiązanie to różnego rodzaju obrazki, zdjęcia itp. Powinny być one jednak montowane raczej na wysokości wzroku. Można wzmocnić ich ekspozycje poprzez montaż w sąsiedztwie subtelnego światła punktowego. Zniwelowaniu pustki na górze mogą służyć również np. rozłożyste żyrandole, na długich kablach. Kolejnym sposobem na właściwe rozświetlenie wysokiego wnętrza jest zastosowanie oświetlenia punktowego. Popularne halogeny, koncentrujące snop światła ku dołowi, „obniżają” pomieszczenie.
Optycznym sposobem na „zmniejszenie” pomieszczenia i złapanie odpowiednich proporcji jest dobór barw ścian i sufitu. W tym celu należy go pomalować na ciemniejszy odcień koloru, który jest na ścianach. Idealne rozwiązanie to ciemniejsze, dopasowane kolorystycznie podłoga z sufitem oraz jaśniejsze ściany.

Wreszcie – jeśli uważamy, że pomieszczenie jest zbyt wysokie możemy zdecydować się na podwieszenie sufitu. Jest to jednak rozwiązanie drogie i marnujące przestrzeń. Te same efekty – dużo taniej można uzyskać prostymi rozwiązaniami.

Jak więc widzimy – choć wysoki sufit uznaje się za walor, wymaga on od właściciela pomysłu aranżacyjnego. Należy pamiętać też o kosztach ewentualnych remontów mieszkania. Przy wysokich pomieszczeniach będą one większe.

Karolina Mydłowska
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email