Jakich mieszkań najczęściej poszukują kupujący?

Duża aktywność deweloperów na rynku mieszkaniowym sprawia, że obecnie dostępnych jest wiele mieszkań o bardzo różnorodnym metrażu i powierzchni. Dzięki temu kupujący mogą wybrać dla siebie taki lokal mieszkalny, który najbardziej będzie odpowiadał ich indywidualnym potrzebom.

Nowe inwestycje mieszkaniowe mają przyciągać jak największą liczbę osób zainteresowanych kupnem. Z tego względu deweloperzy starają się, aby ich inwestycje proponowały różnorodne mieszkania, od małych metraży, po duże. Deweloperzy zdają sobie bowiem sprawę z faktu, że ich klientami nie są tylko osoby kupujące mieszkanie na własny użytek, ale również inwestorzy, którzy wyboru mieszkania dokonują pod kontem późniejszego wynajmu.

Lokale mieszkalne pod wynajem

Osoby, które planują zakupienie mieszkania z myślą o jego późniejszym wynajęciu, zdecydowanie najczęściej wybierają małe metraże. Najpopularniejsze wśród nich są w dalszym ciągu kawalerki oraz niewielkie mieszkania dwupokojowe. Najszybciej z ofert deweloperów znikają w tym przypadku mieszkania o powierzchni do 30-40 metrów kw.
Kupujący biorą pod uwagę nie tylko powierzchnię mieszkania, ale również jego położenie. Atrakcyjny widok za oknem niewątpliwie stanowi dodatkowy atut, zatem mieszkania z ładnym widokiem na park lub jezioro sprzedają się w pierwszej kolejności.
Bardzo istotny jest także rozkład mieszkania. Zwłaszcza w przypadku niewielkich mieszkań dwupokojowych istotne jest na przykład, czy mieszkanie jest rozkładowe i czy posiada korytarz. Jeśli nie, oznacza to, że lokatorzy będą musieli przejść przez jeden pokój, aby dostać się do drugiego. Jeśli mieszkanie będzie wynajmowane przez parę, to taki rozkład może nie stanowić problemu. Jeśli jednak mieszkanie mieliby wynająć studenci, to z pewnością każdemu z nich zależałoby na prywatności i komforcie. Kupujący już na etapie przeglądania ofert dostępnych mieszkań powinien dokonać wstępnej selekcji pod tym kątem.

Mieszkanie dla siebie

W przypadku osób, które planują kupić mieszkanie na własny użytek, sytuacja prezentuje się odmiennie. Ten rodzaj kupujących zdecydowanie skłania się ku zakupowi mieszkania dwu- lub trzy-pokojowego. Najczęściej wybierają oni mieszkania o powierzchni do 50 metrów kw. Metraż taki pozwala na komfortowe zamieszkanie, przy równoczesnej atrakcyjnej cenie. Większe mieszkania, a więc cztero- czy nawet 5-pokojowe cieszą się zdecydowanie mniejszą popularnością. Okazuje się jednak, że zainteresowanie nimi wzrasta. Kupujący coraz częściej przesuwają również w górę powierzchnię kupowanego mieszkania. Pomimo wciąż największej popularności mieszkań 50 metrowych, coraz częściej z rynku znikają oferty mieszkań do 65 metrów kw. Jest to potwierdzeniem wyższych potrzeb mieszkaniowych Polaków, a także ich lepszej sytuacji finansowej, pozwalającej na zaciągnięcie wyższego kredytu w banku, lub samodzielne sfinansowanie zakupu.
Osoby, które kupują mieszkania na własny użytek bardzo często zwracają uwagę na obecność udogodnień, takich jak winda lub wózkownia. Parking podziemny lub naziemny również staje się coraz istotniejszą kwestią, zwłaszcza, że – zwłaszcza w przypadku dużych miast – kurczy się liczba „dzikich” miejsc parkingowych. Istotna jest także infrastruktura, a więc obecność sklepów, usług a także parków czy tras rowerowych itp.

Lokale mieszkaniowe w centrum czy poza nim?

Preferencje zakupowe Polaków w kwestii lokalizacji mieszkań są bardzo podzielone. Jedni poszukują mieszkań blisko centrum, z dogodną komunikacją i bogatą infrastrukturą. Jeszcze inni decydują się na mieszkania położone na obrzeżach miast. Czynników wskazujących na dokonanie wyboru jest wiele.
Mieszkania w centrum częściej przyciągają uwagę inwestorów, którzy dzięki dobrej lokalizacji nie będą mieli problemów z ich późniejszym wynajęciem. Na mieszkania takie chętnie decydują się także osoby młode, którym zależy na szybkim dojeździe na uczelnię lub do pracy.
Mieszkania na obrzeżach miast chętniej wybierane są przez rodziny z dziećmi. Zależy im bowiem na większym spokoju, obecności dużej liczby terenów zielonych.

Paulina Michniak
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email