Jakie cechy mieszkania są istotne dla kupujących

Położenie mieszkań wobec stron świata to jedna z kluczowych spraw, która decyduje o komforcie życia w danym miejscu. Okazuje się też, że może mieć przełożenie na cenę. Mieszkania, które gwarantują duży dostęp światła, ale jednocześnie nie są zbyt wystawione na słońce w porach najmocniejszego grzania, są wyceniane przeciętnie o około 100 – 150 zł wyżej za metr kwadratowy. Doceniamy też dostęp światła słonecznego o poranku.

Kwestia dostępu światła słonecznego to sprawa z jednej strony prosta, z drugiej skomplikowana i wieloaspektowa. Choć wiadomo jaka jest pozycja słońca w różnych momentach dnia, rzadko kiedy uda się perfekcyjnie zgrać nasze potrzeby, planowany rozkład mieszkania, z wędrówką słońca na niebie. Zwłaszcza, ze w grę wchodzą również termiczne właściwości światła słonecznego – czyli z jednej strony to, by latem pomieszczenia za bardzo się nie nagrzewały, ale z drugiej by zimą zachować światło słońca jak najdłużej. Czasem te kwestie nie idą w parze i trzeba szukać kompromisów, zwłaszcza, że znaczenie ma też otoczenie mieszkania – widok z okna, zadrzewienie okolicy itp.
Jest jednak kilka podstawowych zasad, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania.

I tak: –okna po stronie północnej oznaczają mieszkanie ciemne, ze słabym dostępem światła. Dlatego dobrze, by po tej stronie mieszkania znajdowały się pomieszczenia, gdzie na świetle nam szczególnie nie zależy, bywamy w nich rzadko, a na dodatek lepiej by panowała w nich raczej niższa temperatura. Takimi pomieszczeniami są wszelkie miejsca gospodarcze typu garaż, spiżarnia itp. Jeśli mamy w domu, mieszkaniu miejsce do pracy, typu gabinet, również dobrze, by znajdował się on po stronie północnej. W ten sposób nie będzie wpadać do niego drażniące światło słońca, które może przeszkadzać i męczyć oczy np. podczas pracy przy komputerze. Poza tym w pokoju będzie panować nieco niższa temperatura, co też sprzyja pracy. Po stronie północnej można również zlokalizować łazienkę.

191

Jeśli chodzi o kuchnię – zależy nam na tym, by to pomieszczenie mieszkania, które już, z racji gotowania jest „ciepłe” nie nagrzewało się jeszcze bardziej. Dlatego źle będzie, jeśli okna kuchenne będą wychodzić na zachód, czyli „łapać” najsilniejsze popołudniowe słońce. Nieco lepsze usytuowanie kuchni to strona południowa mieszkania, która daje duży dostęp światła, ale nie tak drażniącego. Wydaje się jednak, że optymalna dla kuchni będzie ekspozycja wschodnia, która umożliwia dobre oświetlenie rano, natomiast w ciągu dnia mocne słońce już „ucieknie” i nie będzie przeszkadzać w gotowaniu i za bardzo ogrzewać kuchni.

Inne priorytety raczej przyświecają nam jeśli chodzi o pokój dzienny/salon. W tym przypadku liczy się by mieszkanie było dobrze i jak najdłużej nasłonecznione. Ważne jednak również, zwłaszcza jeśli oglądamy telewizję, by światło nie było zbyt ostre, drażniące. Z tego powodu mniej korzystna będzie ekspozycja czysto na zachód. Natomiast optymalnym rozwiązaniem dla mieszkania wydaje się południowy – zachód, który gwarantuje obecność słońca od wczesnego popołudnia, praktycznie do końca dnia.

Sypialnia: to pomieszczenie w ciągu dnia raczej nieużywane, więc nie ma potrzeby, by w godzinach popołudniowych docierało do niego mocne słońce, które niepotrzebnie będzie je nagrzewać. Z tego powodu dla sypialni niewskazana jest ekspozycja zachodnia i południowa. Dużo lepszym rozwiązaniem są okna mieszkania na wschód, które dają dostęp światła rano i sprzyjają rozbudzeniu. Ma to co prawda swoją negatywną stronę dla tych, którzy lubią dużej pospać – wtedy poranne światło może drażnić, dlatego być może kompromisowym rozwiązaniem mogą być okna sypialni na południe. Dzięki temu to pomieszczenie naszego mieszkania będzie bardzo dobrze oświetlone, ale bez zbytniego nasłonecznienia rano i z drugiej strony bez silnego słońca z zachodu po południu.

Podobnie w przypadku pokojów dziecięcych, które są pokojami dziennymi i sypialniami w jednym. Zależy nam na tym, by z jednej strony mieszkanie nie było ciemne, ale z drugiej, by latem ostre światło nie wpadało zbyt długo do pokoju i nie ogrzewało go za bardzo, jednocześnie przeszkadzając naszym pociechom w zaśnięciu. Z tego powodu trafiona może się okazać ekspozycja południowa.

Jak już mówiliśmy – okazuje się, że usytuowanie mieszkania względem stron świata ma przełożenie na cenę. Tak przynajmniej wynika z przeglądu stawek ofertowych, których pod tym kątem dokonaliśmy.

Okazuje się więc, że najbardziej cenimy duży dopływ światła do mieszkania, ale bez męczącego nagrzewania mieszkania latem. Takie właściwości daje ekspozycja okien na południe. W WGN mieszkania z oknami w tym kierunku kosztowały w ostatnim półroczu średnio, w skali całego kraju, 4200 zł za metr.

Nieco mniej cenimy, choć także jest dla nas ważne – światło z rana, które daje więcej energii na nowy dzień. Doceniamy więc kierunek wschodni – mieszkania z taką ekspozycją okien kosztowały średnio w ciągu ostatnich 6 miesięcy – 4100 zł/ mkw.

Najmniej natomiast doceniamy z jednej strony „ciemnicę”, czyli okna mieszkania na północ, z drugiej przesadne szczególnie latem światło słoneczne, wpadające przez okna ustawione na zachód. Mieszkania o takim usytuowaniu okien wyceniane były na 3800 – 3900 zł od metra.

Oczywiście te wyniki są dosyć umowne i trzeba mieć do nich dystans, pamiętając, że na wartość mieszkania wpływ ma cała masa rzeczy. Niewątpliwie jednak kwestia ułożenia nieruchomości wobec słońca ma istotne znaczenie i nie warto jej zbagatelizować, bo może się okazać, że zły wybór popsuje nam radość użytkowania choćby najpiękniejszej nieruchomości.

Monika Prądzyńska
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email