Kupując mieszkanie z rynku wtórnego uważaj na kilka rzeczy

Mieszkania używane w dalszym stopniu są bardzo chętnie nabywane przez kupujących. Kupujący doceniają ich liczne zalety. Przy zakupie należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.


Używane lokale mieszkalne dalej stanowią poważną konkurencję dla mieszkań z rynku pierwotnego. Zarówno po ofertach dostępnych w mediach, jak i na podstawie transakcji biur nieruchomości widać, że mieszkania używane w dalszym ciągu cieszą się niesłabnącą popularnością wśród kupujących.

Zalety mieszkań używanych

Mieszkania z rynku wtórnego cechuje wiele zalet, z których kupujący dobrze zdają sobie sprawę. Przede wszystkim bardzo często odznaczają się one atrakcyjną lokalizacją. Są usytuowane w ścisłym centrum miasta lub miejscu z dużą ilością usług dookoła. Bliskość komunikacji miejskiej to niewątpliwie kolejny atut. Wiele osób zwraca również uwagę na pełną infrastrukturę, a więc sklepy, wspomniane wcześniej usługi, kościoły, przychodnie, szkoły, przedszkola, żłobki itp.

Dużą zaletą mieszkań z rynku wtórnego jest ponadto ich często atrakcyjna cena. Niekiedy mieszkania takie wydają się być droższe, niż mieszkania z rynku pierwotnego, ale pamiętajmy, że coraz częściej mieszkania używane są odświeżane i wykańczane, a więc nowy właściciel nie dość, że może od razu się wprowadzić, to dodatkowo nie ponosi kosztów remontu i urządzenia.

Mieszkania z rynku wtórnego – możliwe zagrożenia

W przypadku mieszkań z rynku wtórnego należy pamiętać, że nie znamy ich historii, przebiegu remontów i napraw. Sprzedający mogą wręcz o pewnych faktach nie pamiętać lub nie wnikali w prace ekip remontowych. Nie jest do końca tak, że decydują się na mieszkanie z rynku wtórnego, kupujemy przysłowiowego kota w worku. Należy jednak dołożyć wszelkich starań, aby pozyskać na temat mieszkania możliwie najbardziej obszerne informacje.

Przede wszystkim zweryfikujmy kwestie formalne. Warto udać się do spółdzielni wraz z obecnym właścicielem lokalu mieszkalnego, aby dopytać o ewentualne zadłużenie bądź hipoteki na mieszkaniu. Spółdzielnia, w obecności właściciela, powinna udzielić takich informacji.

Kupienie zadłużonego mieszkania z pewnością spędziłoby nam sen z powiek, chyba, że o fakcie tym jesteśmy uprzedzeni i mimo wszystko decydujemy się na zakup.

Bardzo istotną rzeczą jest stan techniczny mieszkania. Jeśli obecny właściciel posiada jakieś faktury, to warto, aby nam je okazał do wglądu. Będziemy wiedzieli, w których miejscach oraz jakie naprawy lub remonty były wykonywane.

Sprawdźmy, czy ściany są proste, czy zachowują kąt z sufitem. Sprawdźmy stan techniczny okien oraz drzwi. Jeśli są rozszczelnione, będziemy musieli liczyć się z koniecznością ich wymiany. Stan podłogi także ma bardzo duże znaczenie. Sprawdźmy, czy na panelach bądź parkiecie nie ma charakterystycznych uwypukleń, które mogłyby świadczyć o zalaniu w przeszłości. Stan techniczny klatki schodowej też ma duże znaczenie.

Sprawdźmy, kiedy ostatnio była konserwowana winda, jeśli znajduje się ona w budynku. W wysokich budynkach wciąż obecne są jeszcze zsypy – ich obecność może zwiastować pojawienie się w mieszkaniu szkodników, z których obecnością ciężko jest walczyć.
Warto zapoznać się także z infrastrukturą osiedla, rozejrzeć się po okolicy. Warto zwrócić uwagę na ilość miejsc parkingowych przed blokiem. Na nowszych osiedlach być może właściciel ma wykupione zewnętrzne miejsce postojowe, lub takie znajdujące się w garażu podziemnym. Należy o to dopytać, gdyż brak miejsca do parkowania będzie nastręczał codziennie problemów.

Kupno mieszkania z rynku wtórnego to dobry pomysł. Mieszkania takie często są atrakcyjne cenowo, wyremontowane oraz dobrze zlokalizowane. Mogą więc stanowić doskonałe miejsce do życia pod warunkiem, że wcześniej zweryfikujemy wszelkie kwestie formalno-techniczne związane z interesującym nas mieszkanie.

Magdalena Paluch
Redaktor Naczelna komercja24.pl






Print Friendly, PDF & Email