Małe, nowe mieszkanie, czy większe z rynku wtórnego?

Zakup pierwszego mieszkania wiąże się z wieloma wydatkami, ale również emocjami – radością, stresem i ciągłym przeliczaniem kosztów. Przed podjęciem decyzji o zakupie mieszkania powinniśmy dokładnie zastanowić się nad tym, czy chcemy mieć nowe mieszkanie z rynku pierwotnego, czy też preferujemy mieszkania używane z rynku wtórnego.

Przed odpowiedzią na pytanie, ile pokoi miałoby mieć nasze idealne mieszkanie, w jakiej dzielnicy miałoby być zlokalizowane, na którym piętrze itp., powinniśmy przemyśleć, czy będziemy rozglądać się wśród ofert z rynku pierwotnego czy też wtórnego. Mieszkania te różnią się, zarówno pod kątem ceny, jak i kilku czynników.
Dysponując określoną kwotą mamy tak naprawdę dwie opcje do wyboru. Mając np. około 300 000 – 320 000 złotych możemy kupić albo około 50-metrowe, nowe mieszkanie, albo szukać większych wśród ofert z rynku wtórnego w mieście Wrocław. Często w cenie tej możemy bowiem wyszukać nawet 65-75-metrowe mieszkanie używane. Jeśli chodzi o rynek pierwotny, to szanse na znalezienie większego mieszkania w tej cenie są raczej niewielkie. Oczywiście możemy iść na pewne kompromisy, aby mimo wszystko kupić mieszkanie z rynku pierwotnego.
Jeśli zależy nam na zakupie nowego mieszkania, a dysponujemy ograniczoną kwotą przeznaczoną na zakup, przeanalizujmy oferty dostępne na rynku. W cenie tej kupimy spokojnie 3-pokojowe mieszkanie o powierzchni około 55 metrów kwadratowych, zlokalizowane albo na obrzeżach miasta (najczęściej w dzielnicy Psie Pole), albo wybudowane blisko granic miasta. Jeśli jednak lokalizacja bliżej centrum jest dla nas ważna, to pozostają nam najczęściej do wyboru mieszkania 2-pokojowe o powierzchni nie przekraczającej zazwyczaj 50 metrów kwadratowych.

183

Ważną kwestią jest również to, gdzie w budynku usytuowane jest takie mieszkanie w przystępnej cenie. Najczęściej są to mieszkania położone np. na parterze, na które chętnych zawsze jest najmniej. Do nas pozostaje jednak wybór, czy uważamy te cechy za wady, czy też nie mają one dla nas większego znaczenia.
Kupując mieszkanie używane możemy tak naprawdę przebierać w ofertach rozrzuconych po całym mieście. Jeśli potraktujemy poszukiwania idealnego mieszkania poważnie i poświęcimy nieco więcej czasu na przegląd dostępnych ofert, z pewnością znajdziemy mieszkania 3-pokojowe dostępne w tym przedziale cenowym. Mamy tu przy tym pole do manewru, jeśli chodzi o lokalizację – mieszkania w tych cenach dostępne są najczęściej w dzielnicach: Psie Pole, Krzyki, śródmieście i Stare Miasto. Tutaj częściej też możemy natknąć się na zróżnicowane oferty – jedne mieszkania położone są na wyższych piętrach, w wieżowcach, inne zlokalizowane są w niskich, 4-piętrowych blokach. Jedne znajdują się w centrum miasta, inne w cichej, spokojnej okolicy. Najczęściej jednak w cenie tej możemy nabyć mieszkanie usytuowane na wyższych piętrach wysokich, 11-piętrowych budynków z lat 80. Zakup takiego mieszkania niesie ze sobą oczywiście szereg zobowiązań i duży wkład pracy. Mieszkania z rynku wtórnego wymagają zazwyczaj remontów, drobnych napraw, wymiany stolarki okiennej i drzwiowej itp. Cena mieszkania w stosunku do jego lokalizacji i stanu technicznego jest tu bardzo zróżnicowana i ciężko określić, jakiego dokładnie mieszkania możemy spodziewać się na taką kwotę. Mankamentem starych bloków są zsypy, które funkcjonują jeszcze w większości budynków. Często również po wejściu na klatkę schodową widzimy piętno czasu – ukruszone tynki, pomalowane ściany itp. Starsze mieszkania budowane były bez większej dbałości https://belgradesaxperience.com/lettera-o/index.html , czego efektem są często krzywe ściany i podłogi. Kupując mieszkanie powinniśmy zwrócić na to uwagę.
Jakakolwiek będzie nasza decyzja odnośnie zakupu mieszkania, musimy mieć świadomość, że zarówno te z rynku wtórnego, w stanie deweloperskim, jak również mieszkania używane, będą wymagały dodatkowego wkładu finansowego.
Nowe mieszkania wymagają bowiem całkowitego wykończenia pod klucz, zaś mieszkania używane – jak wcześniej wspomnieliśmy – wymagają najczęściej remontu lub odświeżenia. Decydujące są tu wielkość mieszkania, jego lokalizacja i ogólny stan techniczny ścian, podłóg i instalacji.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email