Mieszkania używane wciąż w kręgu zainteresowania Polaków

Które mieszkania są dla Polaków najatrakcyjniejsze? Czy w związku z uruchomieniem programu „Mieszkanie dla Młodych” (MdM) rzeczywiście chętniej wybieramy nowe mieszkania? Czy może mimo wszystko wybieramy starsze lokale mieszkalne?

Żeby udzielić odpowiedzi na powyższe pytania, prześledziliśmy rynek i zapoznaliśmy się z licznymi opiniami ekspertów na temat nieruchomości. Okazuje się, że nowe mieszkania wcale nie zdominowały tych rynku wtórnego.

Dlaczego? Przecież dostępność rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych” powinna w dużym stopniu zwiększyć zainteresowanie mieszkaniami z rynku pierwotnego. I w rzeczy samej, zwiększyła, jednak nie w takim stopniu, jakiego spodziewali się jego twórcy.

Kupujący stali się rozsądniejsi a zarazem bardziej podejrzliwi, jeśli chodzi o wszelkie programy dopłat do zakupu mieszkania. Wielu Polaków zanim ruszyło do banku po kredyt, przeanalizowało najpierw opłacalność takiej inwestycji. Niejednokrotnie okazywało się, że zakup nowego mieszkanie mógłby być zwyczajnie nieopłacalny i dużo droższy, niż w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego .

66

Inwestorzy, kierując się limitami cen za metr kwadratowy mieszkania objętego dopłatą, zaczęli windować ceny, które były nieadekwatne do oferowanych mieszkań. Z tego też względu wielu kupujących odwróciło się od rynku pierwotnego.

Bardzo ważna dla kupujących jest także lokalizacja mieszkań, która również przemawia bardziej za rynkiem wtórnym. Nowe osiedla mieszkalne budowane są najczęściej na obrzeżach miast, lub w lokalizacjach mniej atrakcyjnych, niż stare budownictwo. Fakt ten zresztą nie dziwi, gdyż zwłaszcza w dużych miastach, najbardziej atrakcyjne powierzchnie zabudowano już przed laty.

Coraz większy, zainteresowaniem cieszą się też kamienice. Wielu kupujących woli wybrać bowiem takie mieszkanie, niż znajdujące się w 11-piętrowym bloku. Kamienice mają swoje zalety i wady, jednak osoby, które się na nie decydują, zachwalają przede wszystkim duże przestrzenie, wysokie sufity, niską zabudowę oraz stosunkowo atrakcyjną cenę.

Zdecydowanie najszybciej sprzedają się również mieszkania 2-3 pokojowe o powierzchni około 50-60 metrów kwadratowych. Mieszkania takie uznawane są za najrozsądniejszy wybór przy założeniu powierzchni lokalu mieszkalnego w stosunku do jego ceny.

Jak widać, preferencje Polaków nie zmieniły się znacząco od początku 2014 roku. Ciągle do zakupu mieszkania podchodzimy z rezerwą i zimną kalkulacją, co odbija się na naszych wyborach. Zdaje się więc, że pomimo niemal rocznego funkcjonowania programu „Mieszkanie dla Młodych”, rynek pierwotny nie zdominował dotychczas mieszkań z rynku wtórnego. Kupujący w dalszym ciągu cenią sobie mieszkania używane, które mogą nabyć w lepszej lokalizacji i za mniejszą kwotę.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email