Mieszkania w budynkach z windą droższe o kilkaset złotych

Mieszkania na pierwszym piętrze budynku są o około 80 zł za metr kwadratowy droższe od tych na parterze i o około 100 zł od mieszkań na czwartym piętrze. No chyba, że w budynku jest winda. Ceny nieruchomości w obiektach z tzw. dźwigiem osobowym potrafią być wyższe nawet o 1000 zł za metr kwadratowy, od tych, gdzie wind brak. Wynika to głównie z tego, że częściej windy montuje się w nowszych obiektach o wyższym standardzie. Z drugiej strony jednak najwięcej budynków mieszkalnych ma maksymalnie trzy piętra, tak by nie musieć montować windy…
Kwestia umiejscowienia mieszkania na konkretnym piętrze budynku wielorodzinnego, choć nie kluczowa, ma jednak przełożenie na cenę. Najbardziej cenimy te lokale, które nie są położone wysoko, ale nie znajdują się też na parterze. Z jednej strony nie lubimy więc codziennie wspinać się na górę, z drugiej nie odpowiada nam posiadanie okien tuż nad chodnikiem. Mieszkania na parterze postrzega się jako nieruchomości do których łatwiej się włamać, irytujące mogą być też odgłosy dochodzące z podwórka. Z kolei, do tych które mieszczą się na trzecim, czy czwartym piętrze trzeba się „wspinać”.
No chyba, że w budynku jest winda. Niestety, na taki luksus nie mogą sobie pozwolić mieszkańcy czteropiętrowych bloków z czasów PRL i kamienic. W nowym budownictwie, zwłaszcza tanim, też z windami może być krucho. Deweloperzy, którzy chcą nisko sprzedać mieszkania, oszczędzają budując budynki niskie – często maksymalnie trzypiętrowe, w których nie ma obowiązku montowania windy. Z danych GUS z 2012 wynika, że deweloperzy i spółdzielnie postawili w sumie około 22 tysiące mieszkań w budynkach o trzech piętrach – o ponad 10 tysięcy więcej niż w budynkach czteropiętrowych i o blisko 19 tysięcy w porównaniu do budynków sześciopiętrowych.
Winda często więc okazuje się luksusem, który może mieć realny wpływ na cenę mieszkania. W WGN mieszkania w budynkach posiadających windę okazują się nawet o 1000 zł droższe, niż te gdzie windy brak. Tak duża różnica wynika jednak z faktu, że częściej windy posiadają nieruchomości w dużych miastach o wyższym standardzie i wyższej cenie, które zawyżają średnią.

Jeśli chodzi o różnice cenowe pomiędzy mieszkaniami na różnych piętrach budynków, sprawdziliśmy, jak to wygląda w budynkach czteropiętrowych. Okazuje się, że lokale na najpopularniejszym, pierwszym piętrze są średnio o około 3 procent droższe, od tych na najwyższym piętrze czwartym. Choć różnica nie jest duża, przy 50 metrowym mieszkaniu daje około 5 tysięcy złotych.

Print Friendly, PDF & Email