Mieszkania w Poznaniu – sprawdzamy ceny

Poznań to jeden z największych rynków mieszkaniowych w Polsce, jednak w porównaniu do Warszawy, Krakowa czy Wrocławia wyróżnia go dostępność stosunkowo niedrogich mieszkań w dobrych, centralnych lokalizacjach.

Za nowe mieszkania w stolicy Wielkopolski należy płacić średnio 6200 zł od metra. Takie dane publikuje NBP. Na rynku wtórnym średnia cenowa wynosi 5000 zł i jest znacznie niższa od stawek w porównywalnych wielkością miastach – w Warszawie (7170 zł). Krakowie (5780 zł) czy we Wrocławiu (5200 zł). Także – nieznacznie niższe – są ceny mieszkań nowych: w Warszawie wynoszą 7500 zł, w Krakowie 6340 zł, a we Wrocławiu kształtują się na podobnym poziomie – 6170 zł.

Poznań to miasto, które ma do zaoferowania łatwy dostęp do nieruchomosci z dopłatą MDM, nawet w dobrych lokalizacjach. Odsetek oferty kwalifikującej się do programu jest wysoki, dzięki wysokim poziomom limitów cenowych, zbliżonych do stawek średnich. Nieruchomość z państwową dopłatą można kupić nawet w bardzo dobrej lokalizacji, ale minusem jest pośredni wpływ na wzrost cen nieruchomości.

Z danych Amron – Sarfin dla Związku Banków Polskich wynika, że blisko 60 proc. mieszkań w ofercie deweloperskiej z Poznania spełnia wymogi MDM, a na rynku pierwotnym takich mieszkań jest ponad 30 proc. Tym samym Poznań, to drugie po Łodzi z największych miast w Polsce, pod względem dostępności oferty w MDM. Jak już powiedzieliśmy – negatywnym aspektem tej sprawy jest presja na wzrost cen, bądź też utrzymywanie ich na wysokim poziomie.

Generalnie jednak Poznań jest stosunkowo atrakcyjną cenowo lokalizacją. Z danych ofertowych WGN wynika, że nieruchomości na rynku wtórnym, wyceniane na poziomie lokalnej średniej lub tylko nieznacznie drożej, są do dostania nawet w dobrych, centralnych lokalizacjach.

id-100397324

Przykładem może być jedna z ofert sprzedaży mieszkania, oddalonego o kilkadziesiąt metrów od Starego Rynku. Cena ofertowa w tym przypadku wynosi zaledwie 6500 zł od metra. W pozostałych, wymienionych miastach tego typu położenie wiązałoby się ze stawką znacznie podwyższoną. Za wyższy standard i wykończenie pod klucz i w Poznaniu trzeba jednak słono zapłacić. Na rynku wtórnym takie mieszkania mogą kosztować powyżej 7000 zł/ mkw. w zależności od lokalizacji. Z kolei na Grunwaldzie – mieszkania używane w wielkiej płycie są do dostania już za 5200 – 5500 zł/ mkw. , ogólnie jednak jest to jedna z najdroższych dzielnic, więc przeciętne ceny będą kształtować się na poziomie 5700 – 6000 zł/ mkw.

Jeśli chodzi o poznański rynek pierwotny najdroższe są takie lokalizacje, jak: Stare Miasto, Stare Winogrady, Rataje, Winiary, Sołacz, św. Łazarz oraz Grunwald Południe. Najtaniej nowe mieszkania kupimy natomiast w takich rejonach, jak: Ostrów Tumski-Śródka-Zawady-Komandoria, Starołęka Minikowo-Marlewo oraz Morasko-Radojewo.

Ceny oczywiście spadają wyraźnie, wraz z oddalaniem się na peryferie. W takich lokalizacjach na poznańskich rogatkach jak: Baranowo, Rokietnica, Plewiska, Głuszyna czy Junikowo ceny zaczynają się już od 3900 zł za metr, a przeciętne stawki kształtują na poziomie 4500 – 5000 zł.

Poznań cechuje się też dosyć niskimi cenami segmentu Premium, który zresztą nie jest tu tak rozwinięty jak w Krakowie czy Warszawie. Stawki za mieszkania o wyższym standardzie w dobrych lokalizacjac kształtują się już na poziomie 7,5 – 8 tys. zł. We Wrocławiu jest to 8,5 – 9 tys. a w Krakowie i Warszawie za świetnie zlokalizowane apartamenty trzeba płacić powyżej 10 tys. zł od metra kwadratowego.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email