Mieszkania w Warszawie, czy Wrocławiu nawet o 150 proc. droższe niż w małych miastach

Nawet o blisko 200 procent są droższe mieszkania w Warszawie w porównaniu do cen w średnich i małych miastach województwa Mazowieckiego. Na Dolnym Śląsku różnica między cenami z Wrocławia a tymi z miast regionalnych przekracza 100 procent. Podobnie jest w przypadku Poznania i Trójmiasta. Patrząc na polski rynek nieruchomości (zwłaszcza rynek wtórny) można dojść do wniosku, że prowincja i kilka wiodących dużych miast to dwa zupełnie inne światy.


Przepaść cenowa, gdzie różnica wynosi ponad 100 procent dotyczy tylko kilku rynków i kilku regionów, tam gdzie ceny za mieszkania są największe w Polsce, czyli w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Trójmieście i Wrocławiu. W średniej cenie mieszkań z tych miast, można kupić dwa (w skrajnych przypadkach nawet trzy) mieszkania na prowincji.

Podział ten pokazuje nam nie tylko różnice cenowe, ale mówi coś znacznie więcej – o kierunkach rozwoju kraju, migracji ludności itp. Wysokie ceny mieszkań wynikają z wysokiego zapotrzebowania, a to z kolei jest konsekwencja przybywania do dużych miast ludzi, którzy wiążą z nimi nadzieję na przyszłość. Każda z wyżej wymienionych aglomeracji ma bezrobocie na poziomie mniejszym niż 7 procent. O tym, że kraj rozwija się wokół metropolii świadczą też ceny za mieszkania w miasteczkach satelickich dużych miast. W odległości 15 – 20 km od metropolii nadal są one wysokie w porównaniu nawet do 100 tysięcznych ośrodków, ale oddalonych od stolic województw.

Charakterystyczne jest też, że dużo niższe średnie cenowe za mieszkania obserwujemy w innych miastach wojewódzkich, poza wyżej wymienionymi. Na podstawie ofert WGN i danych NBP możemy powiedzieć, że przeciętne stawki za mieszkania w Białymstoku, Szczecinie, Rzeszowie, Lublinie, Olsztynie, Katowicach, Opolu czy Kielcach wynoszą od około 4300 do 4900 zł za metr kwadratowy.

Z kolei w takich miastach jak Łódź, Bydgoszcz, Zielona Góra i Gorzów nie przekraczają 4000 zł od metra mieszkania i tu też różnice cenowe między metropolią a miastami regionalnymi są najmniejsze.

Poniżej prezentujemy przykładowe zestawienia średnich cen ofertowych z wiodących miast kraju i innych miejscowościach w danym województwie.

58

Województwo Mazowieckie:
Warszawa – 7600 zł/ mkw.
Piastów (15 km od Warszawy) – 5500 zł/ mkw.
Radom (100 km od Warszawy) – 2700 zł/ mkw.

Województwo Dolnośląskie:
Wrocław – 6000 zł/ mkw.
Kąty Wrocławskie (około 15 km.) – 4500 zł/ mkw.
Świdnica (65 km) – 3000 zł/ mkw.
Bardo Śląskie (około 80 km.) – 2200 zł/ mkw.

Województwo Pomorskie:
Gdańsk – 6000 zł/ mkw.
Łeba – (około 100 km) – 4500 zł/mkw.
Kwidzyn (około 100 km) – 3000 zł/mkw.

Województwo Małopolskie:
Kraków – 6600 zł/ mkw.
Wieliczka (15 km) – 4500 zł/mkw.
Tarnów (80 km) – 3200 zł/ mkw.

Powyższe przykłady potwierdzają nie tylko ogromną przepaść cenową między stolicami województw a miastami małymi (wyjątkiem są miejscowości turystyczne m.in. nad Bałtykiem, gdzie ceny za mieszkania są nieco wyższe), ale też pokazują, że stawki z mniejszych, oddalonych od stolic regionów miejscowości różnią się między sobą nieznacznie. Można powiedzieć, że ceny za mieszkania na polskiej prowincji, niezależnie od regionu są zbliżone do siebie i wynoszą przeciętnie 2500 – 3200 zł za metr kwadratowy.

Iwona Hryncewicz
Analityk WGN

Print Friendly, PDF & Email