Mieszkania większe niż 70 m2 tańsze o 10 procent

Duże mieszkania częściej mają obniżone ceny metra kwadratowego, zwłaszcza w tych miastach, gdzie średnia powierzchnia mieszkań jest większa. Jeśli celujemy w 4 pokoje o metrażu przynajmniej 70 mkw. możemy liczyć na to, że stawka za metr kwadratowy będzie niższa od średniej przeciętnie o 8 do 10 procent.

Ofertowe ceny z WGN jeśli chodzi o mieszkania o metrażach powyżej 70 mkw. wynoszą obecnie 3800 zł (w skali całego kraju), podczas gdy średnia cena metra kwadratowego dla pozostałych mieszkań to 4100 zł. Duże mieszkania (przynajmniej 70 mkw.) są więc o około 8 procent tańsze.

Porównując pod tym kątem różnice na lokalnych rynkach można zauważyć ciekawą prawidłowość. Oferenci – w miastach gdzie mieszkania są duże, są skłonni bardziej obniżać ceny większych metrażów. Tam, gdzie średnie wielkości mieszkań są mniejsze, mniejsze będą też przeceny na metrze dużych mieszkań.

Wg GUS wśród miast wojewódzkich najbardziej komfortowa pod względem wielkości nieruchomości sytuacja panuje we Wrocławiu. Tu mieszkania są największe i mają średnio po 70 metrów kwadratowych (dane GUS 2012). Jest to o około 12 metrów więcej niż w Warszawie.

We Wrocławiu łatwiej kupić duże mieszkanie, a więc konkurencja jest ostrzejsza, co prowokuje do głębszej przeceny (dużą dostępność większych metrażów można wytłumaczyć dużą liczbą miejskich kamienic, gdzie często mamy do czynienia z mieszkaniami przynajmniej 4 – pokojowymi). Tak więc w stolicy Dolnego Śląska średnie, ofertowe stawki za mieszkania średnie (do 70 mkw.) wynoszą 6600 zł/mkw., podczas gdy mieszkania duże są tańsze za metr aż o 1000 zł i kosztują 5600 zł/ mkw. Ich cena jest niższa od pozostałych aż o 15 proc.

Podobnie jest w Szczecinie. Wg GUS w tym mieście mieszkania średnio mają 64 metry kwadratowe i są jednymi z największych wśród miast wojewódzkich Polski. Stawki za mieszkania duże są również wyraźnie obniżone – te do 70 mkw. kosztują przeciętnie około 4300 zł za metr, te powyżej 70 metrów – już 3800 zł/ mkw. Różnica wynosi 11 proc.

53

Inaczej jest np. w Warszawie, gdzie przeciętna wielkość mieszkania wg GUS to 58 metrów kwadratowych. Tutaj mieszkania duże są tańsze na metrze tylko o niecałe 3 procent. Kosztują 7500 zł/ mkw., podczas gdy te o przeciętnej wielkości wycenia się na 7700 zł/ mkw.

Jednym z miast o najmniejszej przeciętnej wielkości mieszkań jest natomiast Łódź (średnio tylko 53 mkw.). W tym mieście więc ciężko „ustrzelić” duże mieszkanie, bo jest ich po prostu mało. Z tego powodu nie ma co liczyć na przeceny. Średnia cenowa za mieszkanie – niezależnie od metrażu – wynosi niecałe 3500 zł.

Z reguły jednak – mniej lub bardziej – sprzedający mieszkania są skłonni nieco „zejść” na metrze kwadratowym, jeśli starają się sprzedać duże mieszkanie. Dzieje się tak często z obawy, że większy metraż ciężej będzie zbyć, a duża powierzchnia finalnie oznacza dużą cenę całości, na którą niewielu sobie pozwoli.

Odwrotnie jest z małymi mieszkaniami. Kawalerki z reguły mają nieco podwyższoną cenę metra kwadratowego.
Obecnie obserwujemy zjawisko powrotu klientów do dużych mieszkań. Coraz częściej wybieramy przynajmniej 60 metrów i więcej. Klienci korzystają z historycznie niskich stóp procentowych, a więc tanich kredytów i ciągle jeszcze tanich mieszkań. Większe metraże mieszkania są też częściej na topie inwestorów zainteresowanych rynkiem najmu.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email