Mieszkania z rynku wtórnego i pierwotnego – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Mogło by się wydawać, że nie ma nic prostszego i przyjemniejszego, niż zakup własnego mieszkania. Tymczasem w rzeczywistości nie jest to wcale takie łatwe. Niezależnie, czy kupujemy mieszkanie z rynku wtórnego, czy też mieszkanie z rynku pierwotnego, powinniśmy zweryfikować kilka rzeczy przed dokonaniem zakupu. Na kupujących czeka bowiem szereg pułapek i związanych z nimi ważnych decyzji do podjęcia przy zakupie mieszkania.

Emocje towarzyszące nam podczas kupna mieszkania są często powodem popełniania przez nas pewnych błędów. Wiadomo, że gdy znajdziemy mieszkanie naszych marzeń, chcielibyśmy czym prędzej je kupić, żeby nikt inny nie kupił go przed nami. Konieczne jest jednak wstrzymanie się, i szczegółowa weryfikacja, czy w rzeczywistości nie kupujemy kota w worku.

Zakup mieszkania z rynku pierwotnego
W przypadku, gdy kupujemy nowe mieszkanie, na wstępie powinniśmy przyjrzeć się bliżej deweloperowi. Do najważniejszych należy prześledzenie historii dewelopera, sprawdzenie, czy posiada on aktualne pozwolenie na budowę a także zapoznanie się z planami całej inwestycji.
Kolejną rzeczą jest określenie przedmiotu umowy, a więc opisanie stanu prawnego kupowanego przez nas lokalu mieszkalnego i szczegółowy jego opis, a więc: powierzchnia, piętro, standard wykończenia itp. Umowa musi też zawierać zapis, że deweloper zobowiązuje się zrealizować przedmiot umowy bez jakichkolwiek odstępstw w niej zawartych. Daje to nabywcy gwarancję, że w cenie otrzyma dokładnie to, czego się spodziewa. Często kupujący nie wczytują się bowiem w szczegóły umowy, po czym okazuje się, że w cenę lokalu mieszkalnego nie są wliczone na przykład elementy białego montażu, lub standard wykończenia jest gorszy od tego, którego nabywca się spodziewał.
Niezwykle ważne jest także określenie dokładnego terminu oddania mieszkań do użytku. W umowie powinna się więc znaleźć informacja, że deweloper zobowiązuje się zakończyć prace do konkretnego dnia, a nie na przykład w terminie 3-4 miesięcy od chwili przyjęcia inwestycji przez gminę. Zdarza się bowiem, że przy takim mało konkretnym terminie, końcowa data oddania mieszkań do użytku znacząco się wydłuża.

bhju

Umowa powinna ponadto zawierać szczegółowy harmonogram płatności i numery kont bankowych, na które mają być dokonywane wpłaty. Dodatkowo w umowie tej powinny zostać określone terminy wzajemnych rozliczeń.
Wyczerpująca weryfikacja umowy pozwoli nam unikną wielu błędów i mogących wystąpić podczas trwania inwestycji nieporozumień z deweloperem.

Zakup mieszkania z rynku wtórnego
Mieszkania z rynku wtórnego wciąż cieszą się bardzo dużą popularnością wśród kupujących. Ich fundamentalną zaletą jest to, że są już wykończone i w zasadzie gotowe do zamieszkania od zaraz. Również w ich przypadku powinniśmy jednak wystrzegać się szybkiego zakupu. Najpierw przyjrzyjmy się dokładnie mieszkaniu, które chcemy kupić, żeby uniknąć późniejszych rozczarowań.
Na wstępie powinniśmy sprawdzić stan techniczny interesującego nas lokalu mieszkalnego a także stan stolarki drzwiowej, okiennej i podłóg. W przypadku lokali wymagających remontu musimy brać pod uwagę, czy nasz budżet przeznaczony na zakup i remont nie zostanie przekroczony. Sprawdźmy też stan elewacji budynku oraz dowiedzmy się w jakiej technologii i przy użyciu jakich materiałów stawiano budynek.

Dowiedzmy się również od sprzedającego, jakie elementy wyposażenia wliczone są w cenę mieszkania i pozostaną w mieszkaniu, oraz czy do ów lokalu mieszkalnego przynależy na przykład piwnica lub miejsce parkingowe.
Inną, niezwykle ważną kwestią jest weryfikacja stanu prawnego mieszkania. Bardzo ważny jest przegląd zapisów w księdze wieczystej. Powinnyśmy też poprosić właściciela mieszkania o akt notarialny jego zakupu oraz o zaświadczenie, że nie ciążą na nim żadne zaległości czynszowe.

Jeśli przed zakupem naszego wymarzonego mieszkania zachowamy spokój i rozsądek, tym większe szanse na uniknięcie problemów i rozczarowań związanych z faktycznym stanem lokalu mieszkalnego.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email