Monochromatyczne wnętrza nudne? Wręcz przeciwnie!

Urządzenie mieszkania w stylu monochromatycznym wcale nie musi oznaczać nudy. Istnieje wiele przykładów na to, że urządzone w ten sposób wnętrza są w gruncie rzeczy bardzo atrakcyjne. Wielu osobom zależy na tym, by ich mieszkania i domy były miejscem do wspólnych spotkań, ale i relaksu po ciężkim dniu pracy. Monochromatyczny salon jest doskonałym miejscem do odpoczynku. Czy oznacza to jednak, że jest nudny? W żadnym wypadku.

Monochromatyczne wnętrza są ożywiane przy użyciu różnego rodzaju materiałów o ciekawej, wyrazistej fakturze. Ponadto bardzo istotną rolę odgrywają różnego rodzaju dekoracje i subtelne detale, dzięki którym wnętrze zyskuje swój wyjątkowy charakter.
Jeśli wnętrze utrzymane jest w neutralnych barwach, a więc odcieniach bieli i delikatnych beżach, doskonały akcent kolorystyczny będą stanowiły zbliżone kolorystycznie, lecz odznaczające się ciekawą fakturą dodatki oraz meble. I tak na przykład różnego rodzaju drewniane lub kamienne dekoracje będą fantastycznie komponowały się z neutralnym tłem ścian.
Monochromatyczne wnętrza to nie tylko biel i beż. Coraz częściej eksperymentuje się z barwami i dodatkami, dzięki czemu można spotkać coraz ciekawsze zestawienia barw. Coraz częściej spotykane są wnętrza urządzane w szarościach, zestawia się również biel z czernią, co nadaje wnętrzu wyjątkowo luksusowego charakteru.
Istotną zaletą stonowanych wnętrz jest ich wizualny wpływ na poczucie przestrzeni. Jeśli mieszkanie jest niewielkie, i zależy nam na optycznym jego powiększeniu, to właśnie monochromatyczny wystrój pozwoli na uzyskanie takiego efektu.

Jeśli nie mamy pomysłu na własną, monochromatyczną aranżację, a poszukujemy nieruchomości na sprzedaż, warto przejrzeć aktualną ofertę WGN. Znajdziemy w niej wiele ciekawych propozycji urządzonych już i wystawionych na sprzedaż mieszkań.

W województwie mazowieckim, w Serocku na sprzedaż wystawiono mieszkanie odznaczające się monochromatycznym wystrojem. Ściany w salonie oraz kuchni pomalowane są na bardzo jasny beż, meble natomiast wykonane są z ciemnego drewna. Sofa oraz krzesła mają kolor kości słoniowej, dzięki czemu całe wnętrze utrzymane jest w zbliżonej i harmonijnej palecie barw. Całość ożywiają delikatne akcenty w postaci dekoracji w kolorze pomarańczowym. Na 100.metrowe mieszkanie składają się 3 pokoje. Cena wyjściowa wynosi 499.000 PLN.

Innym przykładem jest dwupokojowe mieszkanie o powierzchni 76 m2, wystawione na sprzedaż za 610 000 PLN. Nieruchomość ta zlokalizowana jest w Gdyni, w województwie pomorskim. Również w tym przypadku zarówno salon, jaki i kuchnia z jadalnią urządzone są w tej samej palecie barw. Kremowe ściany wspaniale harmonizują z meblami w odcieniach bieli, oraz sofą w kolorze ecru. Całość wzbogaca ciemny, niemal czarny stół w salonie oraz blat kuchenny w tym samym odcieniu. Ożywienie wprowadzają ciemno żółte elementy, a także światło. W mieszkaniu, w różnych punktach, rozmieszczone są bowiem lampki i LEDy, które rzucając na ściany światło, przełamują monochrom i dodają pomieszczeniu charakteru.

Jeszcze inną, równie ciekawą propozycją jest mieszkanie zlokalizowane w Szczecinie, w województwie zachodniopomorskim. Na mieszkanie o powierzchni 82 m2 składają się 3 pokoje. Jego cena to 449 000 PLN. Ściany oraz meble są tutaj białe, natomiast wszelki sprzęt RTV dobrano w kolorze czarnym. Harmonię przełamuje pomarańczowa sofa. Stół znajdujący się przed nią, jest już w kolorze białym, dzięki czemu kolorem wychodzącym na pierwszy plan jest mimo wszystko biel. Także w tym mieszkaniu właściciel postanowił wykorzystać oświetlenie do stworzenia niepowtarzalnego klimatu. LEDy rozmieszczone pod sufitem, i normalnie niewidoczne, po zapaleniu rzucają na białe ściany lekko niebieską poświatę, co sprawia, że wnętrze natychmiast zyskuje zupełnie odmienny charakter.

Przykładów fantastycznych i zupełnie odmiennych wnętrz monochromatycznych jest wiele. Jeśli więc komuś zależy na wizualnym zwiększeniu przestrzeni, lub chciałby urządzić mieszkanie w takim stylu, może inspirować się gotowymi już wnętrzami, których zdjęcia dostępne są m.in. w kolorowej prasie oraz internecie, lub stworzyć własną, niepowtarzalną aranżację.

Magdalena Paluch
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email