Nawet 2 tys. zł za metr droższe mieszkania pod klucz

Mieszkania pod klucz pojawiają się w ofercie deweloperów coraz częściej. Ile trzeba zapłacić, by nie martwić się koniecznością dodatkowych prac? Sprawdziliśmy to na przykładzie ofert WGN. Za mieszkanie pod klucz zapłacisz od 600 do ponad 2000 zł więcej od metra kwadratowego. Różnice cenowe przeciętnie wynoszą 20 procent.

Mieszkanie pod klucz to, lokal, do którego możemy się wprowadzić zaraz po kupieniu, bez konieczności wykonywania jakichkolwiek prac, w odróżnieniu od stanu deweloperskiego, który oznacza, że w mieszkaniu mamy tylko „gołe ściany” a reszta prac należy już do nas.
W Polsce deweloperzy szacują, że około 15 do 20 proc. kupujących decyduje się na lokal w opcji pod klucz. Wśród ofert WGN często spotykana jest sprzedaż mieszkań w stanie deweloperskim, które – na życzenie klienta – deweloper może wykończyć pod klucz.

W ostatnich dwóch latach często oferowane są mieszkania oddane w standardzie pod klucz. Dotyczy to jednak z reguły lokali z tzw. wyższej półki, dla klientów bardziej majętnych, gdzie cena metra kwadratowego nie gra aż tak dużej roli, ewentualnie dotyczy mieszkań z przeznaczeniem inwestycyjnym. Natomiast w Europie standardem jest nawet w segmencie popularnym sprzedaż mieszkań pod klucz dająca komfort natychmiastowego wprowadzenia się.
Wśród ofert WGN mieszkania wykończone pod klucz znajdziemy w takich lokalizacjach jak Wrocław, Kraków, Poznań. Ceny tych lokali są bardzo różne, ale wszystkie one są wyższe od średnich cen rynkowych dla danych lokalizacji.
Przykładowo – we Wrocławiu, nowe mieszkania pod klucz sprzedawane są w cenie 8100 zł za metr kwadratowy. Chodzi o lokale położone dosyć blisko centrum, o podwyższonym standardzie, w apartamentowcu z recepcją, monitoringiem itp. Cena w tym przypadku jest wyższa od średniej rynkowej nowych mieszkań we Wrocławiu aż o 1500 zł za metr kwadratowy, czyli o 22 proc.
W Krakowie mieszkania pod klucz można kupić w dzielnicy Krowodrza. Za gruntownie wykończone, umeblowane mieszkania z 2011 roku, na poddaszu 4 – piętrowego budynku trzeba zapłacić około 7400 zł za metr. Porównując to z cenami średnimi rynku pierwotnego dla Krakowa, które wynoszą 5000 zł od metra, wychodzi nam że za opcję „pod klucz” musimy zapłacić aż 48 proc. więcej.
Poznańskie mieszkania wykończone pod klucz są do kupienia w dzielnicy Jeżyce. Ceny metra kwadratowego różnią się w zależności od metrażu. Wynoszą od 5500 zł za lokale o powierzchni 80 m kw. do 7000 zł za mieszkania 40 metrowe. Stawki, tak jak w innych przypadkach, są wyższe od przeciętnych cen dla poznańskiego rynku pierwotnego – różnica wynosi 20 proc.
Na przykładzie przytoczonych ofert widzimy więc, że za luksus kupna mieszkania, do którego możemy z miejsca się wprowadzić, będziemy musieli zapłacić przeciętnie właśnie o około 20 proc. więcej, choć zdarzają się i różnice sięgające 50 proc.
Jeśli nie dysponujemy dużą gotówką, warto więc skalkulować koszty ewentualnego kupna mieszkania w standardzie deweloperskim i wykończenia go na własną rękę. Szacunki są różne, ale przyjmuje się, że średni koszt wykończenia 50 metrowego mieszkania to 25 – 30 tys. zł (robocizna plus materiały), czyli 500 – 600 zł od metra kwadratowego. Oczywiście koszty, jeśli decydujemy się mieszkanie wykańczać samodzielnie, można zmniejszać np. osobiście kładąc panele itp.

Analizy te wskazują, że bardziej opłaca się samodzielnie wykańczać lokal, zwłaszcza obecnie, gdy spadają ceny materiałów budowlanych oraz – w związku ze zmniejszoną liczbą zamówień – robocizny.

Wybór mieszkania pod klucz natomiast zyska akceptację klientów bardziej zamożnych i inwestycyjnych, dla których znaczenie ma czas. Zauważyć należy, że wśród ofert lokali gruntownie wykończonych i wyposażonych zdecydowanie dominuje wysoki standard, co potwierdza, że ta opcja nie jest adresowana do każdego klienta. To odróżnia nasz rynek od większości krajów Unii Europejskiej, gdzie mieszkania pod klucz są standardem i dotyczą także segmentu popularnego.

Marcin Moneta / Analityk WGN

Print Friendly, PDF & Email