Ochrona i monitoring podnoszą wartość mieszkania

Nieruchomości ogrodzone płotem, ze szlabanem wjazdowym, pod okiem kamer i strażnika z firmy ochroniarskiej? Mimo, że lata fascynacji strzeżonymi osiedlami już dawno minęły to nadal mieszkania w takich lokalizacjach uzyskują wyższe wyceny. W Warszawie są droższe przeciętnie o około 500 – 600 zł/ mkw., a w skali całego kraju nawet o 30 proc. Coraz częściej też kamery i szlabany pojawiają się na starszych osiedlach. W ten sposób ich mieszkańcy próbują chociaż częściowo uzyskać standard z nowego budownictwa.

Na osiedlach z wielkiej płyty montuje się więc szlabany na pilota, które z jednej strony mają dawać ową namiastkę strzeżonego osiedla, z drugiej chronią miejsca parkingowe przez obcymi. Zdarza się też, że po całościowych remontach starszych nieruchomości na budynkach pojawiają się kamery. Wszystkie te rozwiązania nie tylko podnoszą poczucie naszego bezpieczeństwa – zwiększają również wartość mieszkań.

Przykładem może być monitoring. W WGN średnia cen nieruchomości, w budynkach na których zainstalowane są kamery wynosi 4600 zł za metr kwadratowy (w skali całego kraju), tymczasem średnia cen w ogóle jest o 800 zł na metrze niższa. Z kolei mieszkania na osiedlach odgrodzonych szlabanem, bądź bramą na pilota wycenia się o około 500 zł wyżej.

Okazuje się więc, że standardowe 50 metrowe mieszkanie na osiedlu pod okiem kamer, odgrodzonym bramą, będzie o kilkadziesiąt tysięcy złotych droższe od porównywalnego standardem mieszkania, tam gdzie takich rozwiązań nie ma.

Oczywiście, przy takich wyliczeniach należy zaznaczyć, że na średnią cenową wpływa większa liczba nieruchomości z dużych miast, gdzie częściej spotyka się monitoring, oraz po prostu budynków po remontach, gdzie w ramach prac przewidziano również postawienie szlabanu i instalację kamer.

Najbardziej na cenę mieszkania przekłada się tzw. całodobowa ochrona, która różnie wygląda na różnych osiedlach, ale zazwyczaj rozumiemy przez nią obecność na miejscu pracownika ochrony, oraz oczywiście grodzony teren i kamery.

W WGN średnie ofertowe stawki mieszkań w takich miejscach są nawet o ponad 30 procent wyższe od przeciętnych. Wynoszą 5200 zł/ mkw. Tu również należy zastrzec, że średnią podnoszą oferty mieszkań o wyższym standardzie w dużych miastach, gdzie częściej spotykamy strzeżone osiedla. W Warszawie mieszkanie pod okiem stróża, za płotem i z kamerami kosztuje przeciętnie w ofercie około 8000 zł, czyli o około 500 – 600 zł więcej niż wynosi średnia dla całego stołecznego rynku.

Osiedla tzw. zamknięte i strzeżone jeszcze w latach 90. były uważane za prestiżowe. I dziś częściej spotyka się je w budownictwie o nieco wyższym standardzie, choć fascynacja takimi rozwiązaniami słabnie. Coraz częściej wskazuje się na ich mankamenty, np. życie pod okiem ochrony, która obserwuje z kim wracamy do domu i kiedy, czy też psujące się szlabany bądź bramy wjazdowe.

Mimo wszystko jednak tendencja, by montować kamery nawet na starszych budynkach pokazuje, że ciągle cenimy rozwiązania, które – przynajmniej teoretycznie – podnoszą poczucie naszego bezpieczeństwa.

Genowefa Marciczkiewicz

WGN Nieruchomości

Print Friendly, PDF & Email