Państwo nie dołoży do budowy domu. Dofinansuje jedynie zakup na rynku pierwotnym.

Sejm odrzucił pomysł posłów opozycji, aby wsparcie obejmowało swoim zakresem budowę domu systemem gospodarczym. Jest to więc następna zmiana, która uderzy bezpośrednio w klientów. Posłowie koalicji odrzucili bowiem także pomysł, aby dofinansowywać zakup mieszkań na rynku wtórnym. Efekt jest taki, że państwo dofinansuje jedynie zakup nowych mieszkań i domów od dewelopera. W dużych miastach wśród ofert WGN nie będzie problemu, żeby znaleźć domy mieszczące się w widełkach cenowych. Inaczej przedstawia się sytuacja mieszkań, które natomiast w większości przypadków są droższe od widełek przewidzianych przez państwo.

Dobra wiadomość w tym wszystkim jest taka, że osoby, które zdecydują się samodzielnie postawić dom, będą – w ramach programu Mieszkanie dla Młodych (MdM) – mogły liczyć na częściowy zwrot VAT-u za materiały budowlane.

minocycline without prescription , serif;”>W kontekście ostatecznych założeń programu, postanowiliśmy sprawdzić jak w chwili obecnej kształtują się limity cenowe za m2 nieruchomości, do których państwo by dopłaciło.

Wsparcie ma polegać na dofinansowaniu wkładu własnego i częściowej spłacie kredytu. Dopłaty bedą obejmować nieruchomości o powierzchni do 75 m2 dla mieszkań i 100 m2 dla domów. Państwo dopłaci do kosztów zakupu 50 m2.

Na podstawie opublikowanych przez Urzędy Wojewódzkie wskaźników przeliczeniowych odtworzenia metra kwadratowego powierzchni użytkowej można już teraz obliczyć limity cenowe nowego programu. Są one liczone jako 110 % średniej z dwóch ostatnich wskaźników przeliczeniowych.

Limity kształtują się następująco:

We Wrocławiu widełki programu MdM wyniosłyby 4774 zł za m2, a na Dolnym Śląsku (z wykluczeniem Wrocławia) państwo wsparłoby zakup nieruchomości do ceny 3865 zł za m2.

W Warszawie widełki wyniosą 5865 zł za m2, w gminach sąsiadujących z nią 4405 zł za m2, a w pozostałych gminach woj. mazowieckiego 3670,70 zł za m2. W przypadku Krakowa i województwa małopolskiego będzie to odpowiednio: 4 894,45 zł za m2 oraz 4 241,60 zł za m2, a dla Poznania: 5 604,50 zł za m2 oraz 3866,50 zł za m2.

Jak średnie te mają się do obecnych cen na rynku?

We Wrocławiu średnia cena za m2 dla nowych domów to niecałe 3 tys. zł. Najdroższa oferta – ze stawką 3400 zł za m2 dotyczy domu wolnostojącego w stanie surowym o powierzchni 250 m2, usytuowanego w dzielnicy Psie Pole.

Na rynku pierwotnym domów w Krakowie średnie ceny to 3600 zł za m2, a więc również nie byłoby problemu, by otrzymać rządowe wsparcie. Najdroższe oferty obecnie sięgają 4500 zł m2. Tyle przykładowo oczekuje sprzedający za 130 m2 dom w zabudowie bliźniaczej w lokalizacji Dębniki.

W Warszawie średnie ceny obecnie za nowy dom to około 4800 zł za m2. Również więc widełki okazują się ystarczające. Najwyższe ceny obecnie wynoszą dla Warszawy wśród ofert WGN 6600 zł za m2, lecz takie stawki dotyczą domów o wysokim standardzie i atrakcyjnej lokalizacji – 5 km od ścisłego centrum miasta, w dzielnicy Wawer.

Poznań także kwalifikuje się w obecnych limitach nowego programu MdM. Średnia cen dla domów wynosi obecnie 2300 zł za m2.

Co warte wspomnienia – o ile w przypadku domów limity są wystarczające, by klienci mogli znaleźć dla siebie oferty, które częściowo sfinansuje państwo, o tyle zupełnie inna sytuacja panuje na rynku nowych mieszkań.

We Wrocławiu średnie ceny mieszkań wynoszą 6250 zł za m2, w Warszawie jest to 6030 zł za m2, a więc o 200 zł wyżej od limitu dla nowego programu. W Krakowie kupujący nowe mieszkanie średnio muszą za nie zapłacić 6130 zł za m2, czyli więcej od limitu cenowego o ponad 1200 zł za m2. W Poznaniu natomiast średnie stawki z rynku pierwotnego mieszkań wynoszą 5700 zł za m2 i też są wyższe od najwyższych cen dla programu, różnica wynosi około 100 zł za m2.

Jeśli deweloperzy wykonają ruchy dostosowujące stawki do nowego programu, to przynajmniej teoretycznie ceny za nowe mieszkania w największych miastach powinny spaść. Część ekspertów przewiduje, że nowa forma wsparcia nie spowoduje gwałtownych przecen i stanieją tylko mieszkania najmniej chodliwe o najniższym standardzie, które i tak wymagały przeceny, by znaleźć kupców. Program MdM ruszy od 1 stycznia 2014 r. i będzie trwał 5 lat.

 

Teresa Michniak
Analityk i Doradca WGN

Print Friendly, PDF & Email