Szczeciński rynek mieszkaniowy – ceny i lokalizacje

Od 2500 zł za metr kwadratowy do nawet ponad 10 tys. – taki jest rozstrzał cenowy mieszkań w Szczecinie. Rynek nieruchomości w stolicy województwa zachodniopomorskiego szybko się rozwija. Uwagę zwraca zwłaszcza dobrze rozwinięty segment mieszkań o podwyższonym standardzie i apartamentów.

Trwa dobra koniunktura na szczecińskim rynku nieruchomości – nie tylko mieszkaniowym. W segmencie komercyjnym świetnie rozwija się rynek powierzchni magazynowych oraz centrów handlowych. Jeśli chodzi o ceny mieszkań – te w Szczecinie co prawda są niższe niż w wiodących ośrodkach kraju, ale w segmencie premium stawki są już zbliżone do tych z Warszawy, Wrocławia czy Krakowa. Z danych analityków WGN wynika, że przeciętnie za mieszkania w tym mieście płaci się 4500 – 5500 zł/mkw. Wg NBP – średnie ceny transakcyjne nowych mieszkań w Szczecinie wynoszą 4700 zł/mkw. Na rynku wtórnym przeciętne stawki kształtują się na poziomie 4000 zł, a więc są znacznie niższe w porównaniu do ofert z wiodących rynków mieszkaniowych, takich jak Wrocław, Kraków, Warszawa, Poznań, Gdańsk.

Klienci w Szczecinie mogą dosyć szeroko korzystać z dopłat MDM. Spory odsetek mieszkań – zarówno nowych, jak i używanych spełnia wymogi cenowe programu. Limity cen są zbliżone do lokalnych średnich na rynku pierwotnym i wtórnym. Obecnie dla nowych mieszkań wynoszą 4523 zł/mkw., natomiast na rynku wtórnym jest to 3700 zł.

Ceny – najtańsze i najdroższe lokalizacje

Średnie ceny mieszkań w Szczecinie oscylują w przedziale 4500 – 5500 zł za metr. Nieruchomości w tych stawkach można znaleźć na terenie całego miasta. Chodzi o mieszkania w średnim standardzie z rynku wtórnego, oraz nowe lokale w segmencie popularnym.

Generalnie nieco wyższe ceny spotykamy w lewobrzeżnej części miasta. Do najpopularniejszych i najdroższych lokalizacji mieszkaniowych, poza centrum należą rejony lewobrzeżnego miasta – Warszewo, Pogodno i Osów.

Jeśli ktoś natomiast szuka tanich mieszkań, może spróbować w takich rejonach jak m.in. Niebuszewo. Przykładowa oferta z tego rejonu to 86 metrów w kamienicy w cenie 250 tys. zł. Tańsza jest też wielka płyta. Przykładowo: za 60 – metrowe mieszkanie w bloku na Osiedlu Słonecznym trzeba zapłacić niecałe 200 tys. zł – cena wynosi nieco ponad 3000 zł/mkw.

Jeśli chodzi o Śródmieście – tu stawki w stosunku do średnich częściej są nieco podwyższone – 5,5 – 6 tys. zł. Za mieszkanie w odremontowanej zabytkowej kamienicy na Podzamczu trzeba zapłacić po 6,5 tys. zł/mkw. Mieszkanie w nowym budownictwie (2006 r.) w lokalizacji Gumieńce zostało wycenione na 6000 zł/mkw. Drogo może być również w ścisłym centrum. 30 – metrowa kawalerka, wykończona w wysokim standardzie, zlokalizowana przy alei Jana Pawła II to koszt blisko 230 tys. zł, co daje stawkę blisko 8000 zł/mkw.

Segment premium

Tak jak już wspomnieliśmy – swoistym znakiem rozpoznawczym Szczecina na tle innych miast wojewódzkich (poza największymi rynkami: Warszawą, Wrocławiem, Krakowem, Poznaniem, Gdańskiem) jest nieźle rozwinięty segment nieruchomości o podwyższonym standardzie i apartamentów.

Ceny za takie mieszkania zaczynają się od około 8 tys. zł, a górne stawki przekraczają 10 tys. Spory zasób mieszkań z wyższej półki znajdziemy w popularnych dzielnicach – np. w Warszewie.

Przykładowe oferty z tej lokalizacji to:

– 70 – metrowy apartament zlokalizowany w 15 piętrowym budynku z 2009 roku, między Warszewem i Osiedlem Książąt Pomorskich, a więc w popularnej, lewobrzeżnej części miasta, oddalonej od ścisłego centrum o około 3,5 km. Cena za ten apartament to 700 tys. zł, a więc 10 tys./mkw.
– 70 metrowy apartament w budynku z 2013 roku wyceniono na 679 tys. zł, co daje stawkę wynoszącą niecałe 10 tys. zł/mkw.

Również na osiedlu Pogodno nie brak tego typu nieruchomości Ceny za mieszkania w nowym budownictwie o podwyższonym standardzie kształtują się tu na poziomie około 8000 zł/mkw.

Marcin Moneta
Dział Analiz WGN

Print Friendly, PDF & Email